Doskonały moduł LED

Wybierając różne materiały półprzewodnikowe, można wytwarzać jednokolorowe diody LED, które emitują światło w wąskim paśmie długości fal od bliskiej podczerwieni poprzez widmo widzialne do zakresu ultrafioletowego. Gdy długości fal stają się krótsze, z powodu większej przerwy pasmowej tych półprzewodników, napięcie robocze diody LED rośnie. Niebieskie diody LED mają region aktywny składający się z jednej lub więcej studzienek kwantowych InGaN umieszczonych pomiędzy grubszymi warstwami GaN, zwanymi warstwami okładzinowymi. Zmieniając względną frakcję In / Ga w studniach kwantowych InGaN, emisję światła można teoretycznie zmieniać od fioletu do bursztynu.

Zielone diody LED produkowane z systemu InGaN / GaN są znacznie bardziej wydajne i jaśniejsze niż zielone diody LED produkowane z systemami materiałów, ale praktyczne urządzenia nadal wykazują zbyt niską wydajność do zastosowań o wysokiej jasności. Istnieją dwa podstawowe sposoby wytwarzania białych diod elektroluminescencyjnych. Jednym z nich jest użycie indywidualnych diod LED, które emitują trzy podstawowe kolory – czerwony, zielony i niebieski – a następnie wymieszać wszystkie kolory, aby uzyskać białe światło. Drugim jest użycie materiału luminoforowego do konwersji światła monochromatycznego z niebieskiej lub UV LED na białe światło o szerokim spektrum, podobnie jak lampa fluorescencyjna. Żółty fosfor to kryształy YAG domieszkowane cerem zawieszone w opakowaniu lub pokryte diodą LED. Ten luminofor YAG powoduje, że białe diody LED świecą na żółto, gdy są wyłączone.

Możliwe jest uzyskanie zupełnie innych widm, które wydają się białe. Jednak wygląd obiektów oświetlonych tym światłem może się zmieniać w zależności od widma. Jest to kwestia odwzorowania kolorów, zupełnie niezależna od temperatury kolorów. Obiekt pomarańczowy lub cyjanowy może mieć niewłaściwy kolor i być znacznie ciemniejszy, ponieważ dioda LED lub luminofor nie emituje odbijanej długości fali. Najlepsze diody LED oddające kolory wykorzystują mieszankę luminoforów, co skutkuje mniejszą wydajnością, ale lepszym oddawaniem kolorów. Moduły LED w dzisiejszych czasach cieszą się ogromną popularnością.

Mieszanie źródeł czerwonego, zielonego i niebieskiego w celu wytworzenia białego światła wymaga obwodów elektronicznych do kontrolowania mieszania kolorów. Ponieważ diody LED mają nieco inne wzorce emisji, balans kolorów może się zmieniać w zależności od kąta widzenia, nawet jeśli źródła RGB znajdują się w jednym pakiecie, więc diody RGB rzadko są używane do wytwarzania białego oświetlenia. Niemniej jednak metoda ta ma wiele zastosowań ze względu na elastyczność mieszania różnych kolorów. Często wyższa wydajność oznacza niższe oddawanie barw, co stanowi kompromis między skutecznością świetlną a oddawaniem kolorów. Na przykład białe diody LED mają najlepszą skuteczność świetlną. Moduł LED Samsung jest trwały, wytrzymały oraz bardzo solidny. Trzeba przyznać, że jest to ogromna zaleta i właśnie dlatego warto w niego zainwestować. Posłuży on wiele lat.