Herbata i olej z konopi – ulga dla umysłu i ducha

Na zdrowie składa się wiele czynników, a wiele osób, posiadając zdrowe ciało, nie zawsze należycie dba o umysł. Tymczasem dzisiejsza cywilizacja jest niezwykle stresogenna, a do tego wiele osób cierpi na nerwicę, depresją i związaną z nimi bezsenność. W chłodnej porze roku za to nawet u największych optymistów pojawiają się stany depresyjne związane z małą ilością światła. W każdym z tych przypadków pomogą produkty konopne, w tym herbata i olej.

Kannabidiol – działanie głównej substancji czynnej zawartej w produktach konopnych

Główną substancją czynną w produktach konopnych jest kannabidiol, czyli CBD. Jest on pozyskiwany do celów leczniczych z konopi siewnych, które nie posiadają właściwości uzależniających i psychoaktywnych. Kannabidiol jest całkowicie legalny i bezpieczny, a do tego dostępny jest bez recepty.

Chociaż znany jest on przede wszystkim z właściwości przeciwzapalnych i podnoszenia odporności, wykazuje on także zbawienne działanie na umysł. Działa on jak naturalny antydepresant, uspokajając i odprężając, a jednocześnie brak jest tu charakterystycznego dla wielu syntetycznych leków i części ziół działania otumaniającego. Kannabidiol ułatwia też zasypianie.

Wszystkie te właściwości substancja ta zawdzięcza temu. Że jest ona kompatybilna chemicznie z endokannabinolami, czyli substancjami wytwarzanymi w ludzkim układzie nerwowym, których zadaniem jest regulowanie nastroju i zapewnienie zdrowego, regenerującego snu.

Herbata i olej z konopi – jak działają i jak je stosować?

Herbata konopna i olej konopny są dwoma najpopularniejszymi produktami CBD. Herbata jest po prostu suszonym zielem konopi siewnej, które nie jest wzbogacane czystym kannabidiolem.

Charakteryzuje się ona więc mniejszym jego stężeniem niż to, które występuje w oleju, dlatego też zaleca się stosowanie jej przede wszystkim w problemach o słabszym natężeniu. Może do nich należeć między innymi delikatny stres związany z pracą czy chwilowe problemy z bezsennością, również wynikające ze stresu.

Olej konopny z kolei stanowi całą rodzinę wysoce zróżnicowanych produktów, które różnią się od siebie przede wszystkim stężeniem kannabidiolu, którym są wzbogacane. Stężenie w nich tej substancji wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu procent, a im poważniejsze są dolegliwości, tym wyższe powinno ono być.

Olej konopny wykazuje o wiele silniejsze działanie terapeutyczne niż herbata, dlatego tez stosuje się go w znacznie poważniejszych problemach, w tym w cięższych przypadkach nerwic, depresji i bezsenności. Jest on wysoce skuteczny, a jednocześnie nie otumania.

Herbata konopna i olej nie posiadają żadnych przeciwwskazań w przypadku, w którym zażywające je osoby nie przyjmują żadnych leków. Jeżeli jednak zażywa się na stałe rozmaite leki, należy skonsultować się z lekarzem przed zakupem produktów konopnych, gdyż jak każde specyfiki pochodzenia ziołowego, mogą one wchodzić w interakcje z niektórymi lekami.

Aby efekt działania kannabidiolu był zauważalny i trwały, należy przyjmować go stale. Długofalowe zażywanie nie wiąże się z żadnymi efektami ubocznymi czy uzależnieniami i może ono trwać latami bez negatywnych konsekwencji.